CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyních

Program festivalu CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyníchO projektu festivalu v jeskyníchPartneři festivaluKontakty

PROGRAM FESTIVALU CAVE BEAT 2012


TRILOBEAT aneb Z PRAVĚKU DO MATRIXU
07.07.2012 v 19:00

TRILOBEAT aneb Z PRAVĚKU DO MATRIXU

http://www.cave-beat.org/?seo_url=o-projektu

Sloupsko-šošůvské jeskyně (Sloup)

http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/sloupsko-sosuvske-jeskyne/

Vystoupí: Petr Váša (fyzický básník, tělo-hlas-zpěv, www.petrvasa.cz), Jan Doležal (atmosférické rytmické figury, www.medicimbal.cz), Zdeněk Vilímek (autor projektu, hlas-bas, didgeridoo) a hosté. Oficiální představení atmosféricko-improvizačního konceptu, věnovaného podpoře zážitkových výchovně-vzdělávacích programů pro základní školy v jeskyních a okolní přírodě s názvem Z PRAVĚKU DO MATRIXU a KOŘENY ŽIVOTA - příroda, člověk, umění.  Programy získaly záštitu MŠMT a budou probíhat ve spolupráci se Správou jeskyní ČR, Správou CHKO Moravský kras, Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR a občanského sdružení Jeskynní tep o.s.

Vstupné v předprodeji: plné 190Kč / sleva 120Kč (Volných 100)

ORGANIZAČNÍ INFORMACE
Povolená kapacita Sloupsko-šošůvských jeskyní je 80 lidí. Parkování na vyhrazeném parkovišti před jeskyní, cca 100m od jeskyně. Koncert se odehraje v akusticky zajímavé Eliščině síni, projde se částí prohlídkové trasy, součástí bude stručný výklad v pravěkém podání. Místa jsou pouze na stání, v případě potřeby budou k dispozici židle pro lidi se zdravotními problémy, omezením či postižením nebo starší lidi. Teplota v jeskyni je cca 7-8°C, doporučujeme teplé oblečení a kdo nevydrží stát, může si vzít vlastní sedačku (např. skládací trojnožka, rybářská židle apod.), hodí se také deka, když se sedí je větší zima. Vstup do jeskyně i prostor v jeskyni není bezbariérový, představení nedoporučujeme lidem se zdravotním omezením nebo na vozíku (imobilním). Cesta k jeskyni je popsaná ve výše uvedeném odkazu na jeskyni (kliknutím na odkaz se dostanete na oficiální web Správy jeskyní ČR), kde najdete např. možnosti spojení, stejně jako podrobnou charakteristiku jeskyně.

SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÉ JESKYNĚ
Leží na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Jsou ponorovým dvoupatrovým jeskynním systémem, vytvořeným erozní činností Sloupského potoka. Součást nejdelšího jeskynního systému v ČR – Amatérské jeskyně. Sloupská část zvaná „Staré skály a jeskyně Nicová" – známy odnepaměti, Eliščina jeskyně objevena roku 1879, šošůvská část objevena v letech 1889 - 1914. Celková délka všech známých chodeb – 4200 metrů, zpřístupněna veřejnosti od roku 1881, dnešní délka zpřístupněné trasy – 1170 metrů. Doba prohlídky: 1 hodina malý okruh, 2 hodiny velký okruh. Teplota vzduchu činí 7 – 8°C, vlhkost 99%. Světově významná paleontologická a archeologická lokalita.

PETR VÁŠA, fyzický básník. 
(literát, skladatel, performer a výtvarník)
Narozen v Brně (1965), vystudoval vědu o výtvarném umění na brněnské univerzitě (1983-88), založil hudební skupiny Z kopce (1985), Ošklid (1987) a A-Beat (1990). Po skončení jejich činnosti se věnoval především projektu fyzického básnictví (od 1991 - představení a nahrávky, od 1992 - kresby, vizuální básně, od 1993 - semináře a dílny na různých uměleckých školách a festivalech). Vydal mj. knížku poezie a kreseb s doprovodnou audiokazetou Texty, básně, poémes physiques (Maťa/Black Point 1994) a CD Cirkus-Chaos-Minaret (Wolf Records l998), zvukově-obrazovou "definici" žánru fyzického básnictví. Po letech sólového vystupování založil hudební skupinu Ty Syčáci (1999), se kterou zatím vydal alba Máj v dubnu (2000), Lék a jed (2001), Samota, sláva, smrt a spása (2002), Lišák je lišák (2005), Bum bum bum (2007) a Krása (2010, všechno Indies). V roce 2005 vydal ilustrovanou knihu básní Návrat Plavce Jindřicha (Petrov) a v roce 2007 průřezové CD fyzického básnictví Manifesto (Black Point). V roce 2008 publikoval na svém webu video story fyzického básnictví In Motion a od roku 2009 tamtéž prezentuje své výtvarné práce ve formě obrazových knih.HONZA DOLEŽAL, rytmotvůrce. 
Výrazně expresivní a hravý projev bubeníka Jana Doležala je nejlepší zažít na vlastní kůži. Charismatický a profesionální bubeník, multiinstrumentalista, hrající v kapelách Medicimbal (www.medicmbal.cz) a Sanitka (www.sanitka.com). Působí a hostuje v mnoha uměleckých projektech a hudebních tělesech (např. Hradišťan, Tomáš Kočko Orchestr, Okamih Stretnutia aj.).ZDENĚK VILÍMEK, autor projektu.
Pedagog, hudebník a organizátor výchovně-vzdělávacích a kulturních akcí. Má rád společnost i samotu, hudbu i ticho, pravěk i současnost, dynamiku i klid. S přáteli (Mira Hepil, Marian Vajčner, Pavel Hedrich, Čenda Šopek a další) založil občanské sdružení Jeskynní tep o.s., které vzniklo během 1. ročníku benefiční koncertní pouti DIDGERIDOO V JESKYNI 2011 (www.didgeridoovjeskyni.cz) a letos se zaměřilo na pořádání multižánrového festivalu v jeskyních s názvem CAVE BEAT (www.cave-beat.org). Posláním této neziskové organizace je příprava a realizace zážitkových výchovně-vzdělávacích projektů v jeskyni a okolní přírodě pro základní školy. Inspiraci hledal Zdeněk Vilímek nejen v pravěku, ale také např. v Komenského žákovském háji - hravě vnímati všemi smysly a učiti se prožitkem. Akce Z PRAVĚKU DO MATRIXU je pilotním programem pro veřejnost, která je uskuteční v akusticky i historicky zajímavé Sloupsko-šošůvské jeskyni (www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/sloupsko-sosuvske-jeskyne/).
TOPlist