CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyních

Program festivalu CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyníchO projektu festivalu v jeskyníchPartneři festivaluKontakty

PROGRAM FESTIVALU CAVE BEAT 2012


RIDINA AHMEDOVÁ a PETR TICHÝ (Praha)
16.06.2012 v 18:30

RIDINA AHMEDOVÁ a PETR TICHÝ (Praha)

http://www.hlasem.cz

Konepruské jeskyně (Koněprusy)

http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/konepurske-jeskyne/

V Koněpruské jeskyni u Berouna vystoupí inspirativní zpěvačka mnoha hlasů Ridina Ahmedová (zakladatelka mezinárodního hlasového projektu HLASOHLED) v doprovodu Petra Tichého (kontrabas) a výtvarnice Markéty Korkové (stínové divadlo). 

Vstupné v předprodeji: plné 240Kč / sleva 150Kč (Volných 100)

ORGANIZAČNÍ INFORMACE
Povolená kapacita Koněpruských jeskyní je 40 lidí (koncert + stínové divadlo), proto doporučujeme rezervaci s předstihem (KONCERT VYPRODÁN !!!). Parkování bude na vyhrazeném parkovišti, cca 250m od jeskyně, parkoviště nebude po dobu koncertu hlídané, cennosti s sebou. Koncert se odehraje v Proškově dómu a Mincovně (vstup předním vchodem, projde se postupně částí prohlídkové trasy, součástí bude stručný výklad), místa jsou pouze na stání, v případě potřeby budou k dispozici židle pro lidi se zdravotními problémy, omezením či postižením nebo starší lidi. Teplota v jeskyni je cca 10°C, doporučujeme teplé oblečení a kdo nevydrží stát, může si vzít vlastní sedačku (např. skládací trojnožka, rybářská židle apod.), hodí se také deka, když se sedí je větší zima. Vstup do jeskyně i prostor v jeskyni není bezbariérový, představení nedoporučujeme lidem se zdravotním omezením nebo na vozíku (imobilním). Cesta k jeskyni je popsaná ve výše uvedeném odkazu na jeskyni (kliknutím na odkaz se dostanete na oficiální web Správy jeskyní ČR), kde najdete např. možnosti spojení, stejně jako podrobnou charakteristiku jeskyně.

KONĚPRUSKÉ JESKYNĚ 
Koněpruské jeskyně leží v jihozápadní části Českého krasu (Karlštejnská pahorkatina) ve vrchu Zlatý kůň (475,9m n. m.), 6 km jižně od Berouna, na území národní přírodní památky Zlatý kůň, která je součástí chráněné krajinné oblasti Český kras. Jeskyně s celkovou délkou 2050 m dosud známých chodeb a dómů o výškovém rozpětí (denivelaci) přesahujícím 70 m, tvoří třípatrový systém, největší v Čechách. Jeskyně jsou unikátním geomorfologickým fenoménem, nalezištěm prvohorních zkamenělin a mineralogickou lokalitou světového významu; jsou významným paleontologickým nalezištěm kosterních pozůstatků obratlovců a dalších živočichů, obývajících území středních Čech od třetihor po současnost. Koněpruské jeskyně jsou archeologickou lokalitou s nálezy kosterních pozůstatků lidí a jejich nástrojů ze starší doby kamenné. Ve středověku byly užívány jako tajná dílna penězokazů. Jeskyně patří v Českém krasu k nejcennějším biotopům přísně chráněných druhů letounů – netopýrů a vrápenců. Od roku 1959 mají část středního a svrchní patro zpřístupněno veřejnosti. Prohlídková trasa je dlouhá 620m a její absolvování trvá cca 1 hodinu. Jeskyně mají celoroční teplotu vzduchu 10,6°C a vlhkost až 100%.

  

Jeskyně jako místo setkávání živého a neživého, věčného a pomíjivého, stínů, tmy a světla. Hledání dávno utichlých příběhů. Večer složený z koncertu pro hlas a kontrabas Ridiny Ahmedové a Petra Tichého a ze živě doprovázené stínohry, vzniklé specielně pro tento večer, kterou vytvořila výtvarnice Markéta Kotková.  

RIDINA AHMEDOVÁ

Narodila se v Praze. Po otci má súdánský původ, po matce napůl český a napůl ruský židovský. Do svých 4 let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největším alžírském přístavu. Od roku 1988 je zpátky v Čechách. První hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz - několik let zpívala tzv. jazzové standardy po klubech. Poté, z potřeby hledat autentičtější výraz a svůj opravdovější hlas, se vydala do méně probádaných zvukových krajin. Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexem na CD Pocustone (2001) (viz například hra Candi Ski) a poté na živé podobě projektu Floex. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika převážně tanečním a pohybovým představením (Život podle jepice, It´s so lovely, že?, Sekret aneb chci běžet jako šílený kůň ad.), podílela se na hudbě k několika filmům (Vaterland, Pusinky, Fimfárum 2), spolupracovala s řadou dalších hudebníků (Jan P. Muchow, Monika Načeva, Vladimír 518, Vladimír Václavek, Vojtěch a Irena Havlovi, Jaroslav Kořán, Sylvie Krobová a další). Byla přizvána na řadu koncertů (m.j. Tanya Tagaq, Suba Sankaran, Mari Boine, jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby Mc Ferrinem).
V roce 2003 měl premiéru její sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, za který získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo její sólové CD Hlasem. Ridina je zakladatelka mezinárodního hlasového projektu HLASOHLED. Více na www.hlasohled.czPETR TICHÝ
Petr Tichý hraje na kontrabas vlastní konstrukce zhotovený mistrem houslařem Jiřím Petlachem. Během studií na Konzervatoři Jaroslava Ježka se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. Petr hraje kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio, Peter Curtis, Bharata Rajnošek, Jiří Kalous Trio, Marcel Bárta) i v žánrově pestrém triu NTS (s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem), dále latinsko-americkou hudbu (kapela Vesny Caceres, Miloš Vacík, v roce 2007 projekt Filharmonie Hradec Králové s Juan José Mossalinim a Petrem Růžičkou). Doprovázel či stále doprovází řadu zpěvaček (Sylvie Krobová, Feng-jun Song a trio Puo, Pavlína Milcová a Peter Binder, Tonya Graves, Jana Šteflíčková a Kůň, Erisha), hraje i keltskou hudbu (Bran, J.Eoin). Učastní se také řady tanečních nebo alternativních projektu (Floex, Alvik, SeventySun, Tonya Graves Band aj). V poslední době se podílí na akustickém projektu The Best of Pavol Hammel, dlouhodobě spolupracuje s Ondřejem Škochem (Chinaski, Manon 15, Nitky). Vlastní kompoziční i zvukovou tvorbu realizuje projektem Petr-Kontra-Tichý-Bas a dále v duu s Ridinou Ahmedovou.
Více na www.myspace.com/petrtichy MARKÉTA KOTKOVÁ


TOPlist