CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyních

Program festivalu CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyníchO projektu festivalu v jeskyníchPartneři festivaluKontakty

PROGRAM FESTIVALU CAVE BEAT 2012


VÁCLAV KOŘÍNEK (ex Wendy Zulu)
02.06.2012 v 17:00

VÁCLAV KOŘÍNEK (ex Wendy Zulu)

http://www.stardrum.eu

Jeskyně Býčí skála (údolí mezi Adamovem a Křtinami)

http://www.byciskala.cz

Starodávnou jeskyni Býčí skála rozezní nespoutaný a kreativní umělec Václav Kořínek (hudebník, výtvarník, designer...), který zahraje nejen na kovové sférické bubny STARDRUM (viz foto), ale i na další netradiční hudební nástroje, obohacené o hrdelní a alikvotní zpěv.

Vstupné v předprodeji: plné 220Kč / sleva 140Kč (Volných 100)

ORGANIZAČNÍ INFORMACE
Povolená kapacita znepřístupněné jeskyně Býčí skála je 100 lidí. Koncert se odehraje v akusticky vyjímečném vstupním dómu zvaném "Předsíň", místa jsou pouze na stání, v případě potřeby sezení (zdravotní omezení, postižení, stáří nebo únava) si můžete vzít vlastní sedačku (např. skládací trojnožka, rybářská židle apod.), hodí se také deka, když se sedí je větší zima. Teplota v jeskyni je 7-9°C, doporučujeme teplé oblečení a dobrou obuv - původní hlíněná podlaha. Vstup do jeskyně i prostor v jeskyni je bezbariérový, takže doporučujeme i lidem se zdravotním omezením nebo na vozíku (nejlépe s doprovodem). Cesta k jeskyni i její podrobná charakteristika je popsaná ve výše uvedeném odkazu na jeskyni (kliknutím na odkaz se dostanete na oficiální web jeskyně Býčí skála). 
Popis cesty: Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu na pátém kilometru údolí mezi Adamovem a Křtinami. Nachází se na rozhraní dvou údolí, a to údolí Křtinského, které leží mezi Křtinami a osadou Josefov (kde odbočuje silnice na Olomučany) a údolí Josefovského, které se rozkládá na opačnou stranu po Adamov. Mapa ZDE
Parkování před jeskyní u lesa je pouze pro 20-30 aut, zbytek bude muse zaparkovat v Adamově nebo ve Křtinách (nebo v nejbližším možném místě). Po té krásnou procházkou pěšky směrem k jeskyni (viz mapa). Autobusem nejlépe do Křtin nebo do Adamova (viz IDOS dle potřeby), pak pěškobusem. Kdo by měl problémy se spojením, volejte 776 862 608, domluvíme svoz. 

JESKYNĚ BÝČÍ SKÁLA
Jeskyně je součástí rozsáhlého jeskynního systému. Tento systém můžeme rozdělit podle postupu objevných prací na jeskyně Rudického propadání (po směru toku Jedovnického potoka) a jeskyně Býčí skálu a z ní pokračující prostory (proti toku). Třetí část tvoří úsek mezi Býčí skálou, jeskyní Barovou (Sobolovou) a vývěry Jedovnického potoka. Býčí skála, i když nepřístupná, je poměrně známá díky své bohaté a tajemné historii. Jeskyni má pod svou správou speleologická skupina ZO 6-01, České speleologické společnosti. Skupina byla ustavena v roce 1954 jako zájmový kroužek ZK ROH ADAST Adamov.
Býčí skála je pod svým názvem známá už od pradávna z různých bájí a pověstí, dávno před objevem bronzového býčka v Předsíni jeskyně. Z roku 1804 je první zmínka o jejím názvu v popisech brněnského pedagoga Christiana Karla Andrého - v nářečí lidu jako "Béčí skala". První písemné zprávy se objevují už od 17. století, např. dílo Martina Alexandra Vigsia z roku 1631. Martin Vigsius ji popisuje jako místo, které se spíše hodí jako loupežnická jeskyně než k pohřbu mrtvých, a snad byla obydlena jeskyními obyvateli nebo zběhy za válečných časů. Dále nenechává beze zmínky i to že v jeskyni leží zahrabáno mnoho bronzi a kovových předmětů, které on odvozuje ještě od Švédů, a kostí.
Hlavní chodbu jeskyně vytváří bývalé a od Nové Býčí skály aktivní řečiště Jedovnického potoka. Jeskyně je vytvořena převážně v lažáneckém vápenci a od roku 1991 je propojena s jeskynním systémem Rudického propadání. Díky Jedovnickému potoku protékají jeskyní pravidelné tzv. "velké vody", opakující se zpravidla po 25 letech. Průtok potoka, který je v normálu do 50 l/s se při tání nebo bouřce zvýší až na 15m3/s a více. Tyto povodně způsobují, že voda s velkou erozní silou protéká celou jeskyní až ke vchodům a těmi ven. Mimo jiné díky nim se ve Staré Býčí skále nevytvořily významné krápníkové útvary. Podstatný význam má však i charakter a mocnost nadložních vrstev. Výzdoba se v této části omezuje na sintrové náteky a pouze jeden velký krápník v hlavní chodbě, který je ještě k tomu poškozen. Podle pověsti jej prý ustřelil hrabě Lichtenstein nebo některý z jeho hostů, při jejich poměrně častých návštěvách jeskyně. Krápníková výzdoba je až v zadní části jeskyně od tzv. Prolomené skály a v horních patrech.

                  

VÁCLAV KOŘÍNEK (ex Wendy Zulu)
Narozen v roce 1967. Hudebník, výtvarník, terapeut a autor originálních hudebních nástrojů. Profesionální hudebník hrající na různé typy rytmických, dechových a strunných nástrojů, z nichž si většinu sám vyrábí. Je známý jako zpěvák, který ovládá neobvyklé hlasové techniky (alikvotní a hrdelní zpěv).
Mimo neustálé tvorby (hudební nástroje, obrazy, plastiky) jsou náplní jeho práce sólové koncerty a semináře, ve kterých využívá svých mnohaletých zkušeností z hudební scény i z krizových center, kde pracoval jako terapeut. Jeho semináře jsou určené pro náhodně vytvořenou skupinu lidí, pro školy, nemocnice a v neposlední řadě pro firmy, které jimi doplňují cykly vzdělávání zaměstnanců v oblasti rozvoje lidských zdrojů.
Spolupracoval na řadě projektů v oblasti zdravotnictví, školství i sociální péče. V roce 2000 byl vyhlášen objevem roku worldmusic a mnohými je díky své energii a přirozenému nespoutanému projevu považován za novodobého šamana. Bubnováním umí lidi uvést do tranzu, měnit stav vědomí, ukazovat cestu. Nekompromisní životní styl na samotě vzdálené hodinu od Prahy, kde se svou rodinou žije a tvoří, se zrcadlí v jeho projektech. Akustika, světlo, stín, prostor, nástroje z úsvitu lidských dějin, nástroje budoucnosti, obrazy, plastiky a zvuk v interakci s člověkem – to je téma, které se vine jeho dílem.

CD
Václav Kořínek a Stardrumy
Zuluville - Ovela Entabeni (Spirála, 1999)
Unkulunkulu (Spirála, 2001)
Pavel Fajt a Václav Kořínek - Ladakh 567 (Indies Records, 2002)
Václav Kořínek a Jan Blažek - Poklad (Fonografik, 2004)
V rytmu bubnů (Fonografik, 2005)
Příběhy z vodní říše (Fonografik, 2006)
Pro rok 2012 v přípravě CD Veles a CD meditační chrámové hudby

FILMY
Legenda o ptačím vejci (hudební spolupráce)
Dobrovolně v nemocnici (režie, kamera, hudba)

DIVADLO
Učení dona Juana (Lyra Pragensis)
Mipam (Lyra Pragensis)
Rituál (cyklus samostatných autorských představení, Lyra Pragensis)
Orestes (DAMU, divadlo Disk)
Faust a Markétka (Městské divadlo Mladá Boleslav, autor živé hudby, 2009)
Dr Jekyll a Mr Hyde (Městské divadlo Mladá Boleslav, autor hudby, 2011)TOPlist