CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyních

Program festivalu CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyníchO projektu festivalu v jeskyníchPartneři festivaluKontakty

PROGRAM FESTIVALU CAVE BEAT 2012


DOCUKU (Valašské Meziříčí)
26.05.2012 v 18:30

DOCUKU (Valašské Meziříčí)

http://www.docuku.cz

Zbrašovské aragonitové jeskyně (Teplice nad Bečvou)

http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/zbrasovske-aragonitove-jeskyne/

Zbrašovské aragonitové jeskyně doslova roztančí šestičlenná valašská hudební formace DOCUKU, hrající dynamický folklorbeat, čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského.

Vstupné v předprodeji: plné 190Kč / sleva 120Kč (Volných 100)

ORGANIZAČNÍ INFORMACE
Povolená kapacita Zbrašovských aragonitových jeskyní je 50 lidí (KONCERT NAPLNĚN !!!), proto doporučujeme rezervaci s předstihem. Koncert se odehraje v Mramorové síni (vchod od řeky, zadní východ z jeskyně, bezbariérový přístup), místa jsou na stání, v případě potřeby sezení (k dispozici bude 20-30 židlí pro lidi se zdravotními problémy, omezením či postižením, starší lidi). Teplota v jeskyni je 14-16°C (nejteplejší jeskyně v ČR), přesto doporučujeme teplé oblečení a kdo nevydrží stát, může si vzít vlastní sedačku (např. skládací trojnožka apod., hodí se také deka, když se sedí je větší zima). Vstup do jeskyně i prostor v jeskyni je bezbariérový, takže doporučujeme i lidem se zdravotním omezením nebo na vozíku. Cesta k jeskyni je popsaná ve výše uvedeném odkazu na jeskyni (kliknutím na odkaz se dostanete na oficiální web Správy jeskyní ČR), kde najdete např. možnosti spojení, stejně jako podrobnou charakteristiku Zbrašovské aragonitové jeskyně.

ZBRAŠOVSKÉ ARAGONITOVÉ JESKYNĚ
Jeskyně se nachází pod Zbrašovským vrchem v levém břehu řeky Bečvy v lázních Teplicích nad Bečvou. Tvoří složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin v několika výškových úrovních. Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v ČR. Zdobí unikátní krasové výplně - „onyxové" povlaky stěn, krystalické agregáty aragonitu, „gejzírové" stalagmity. Skrývají „plynová jezera" - prostory zaplněné oxidem uhličitým o vysokých koncentracích. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v ČR - teplota vzduchu v podzemí činí 14 - 16 °C, relativní vlhkost okolo 98 %. Objevili na přelomu roku 1912-13 bratři Josef a Čeněk Chromí, když po prokopání pukliny s výronem teplého vzduchu sestoupili 42 m hlubokou propastí do podzemí. Jsou dlouhé celkem 1322 m s výškovým rozpětím (denivelací) 55 m. Mají návštěvní okruh dlouhý 375 m a jeho prohlídka trvá cca 50 minut. V roce 2003 byly vyhlášeny národní přírodní památkou.DOCUKU Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí vznikla v r. 2002 díky iniciativě zpěváka a multiinstrumentalisty Jiřího Buksy. Její název znamená ve valašském nářečí „honem, rychle, svižně“ nebo také „dohromady“ a zúčastnění hudebníci jej naplňují ve svižných, melodických písničkách na pomezí folklóru a bigbítu. Písně, zaznamenané ve sbornících lidových písní nebo i vlastní , čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského, jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových „našlapaných“ skladeb. Po odchodu poloviny šestičlenné formace na podzim roku 2010 si skupina prošla hledáním nových spoluhráčů a nyní působí v již ryze mužské podobě. Trojici zakládajících členů ( Jiří Buksa- kytara, heligónka, zpěv, Roman Vavřík- akordeon, Karel Mikuš – bicí) doplnili folklórní hudebníci z regionu, kteří mají hráčské zkušenosti i z jiných hudebních projektů. Violista Dan Pšenica, kontrabasista Pavel Hanuštiak a houslista Kristián Lambert aranžují písně z předchozích dvou alb Docuku pro čistě mužský projev. Po 8 letech činnosti a více než 220 koncertech v ČR i zahraničí se Docuku v nově připravovaných písních vrací ke svým valašským kořenům .V letech 2002 – 2010 ve skupině Docuku instrumentálně i autorsky působili a kapelu muzikantsky i lidsky obohacovali hudebníci Lukáš Španihel, Lucie Redlová, Martin Kuchař a Jitka Šuranská, alternoval také Petr Vala.


TOPlist