CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyních

Program festivalu CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyníchO projektu festivalu v jeskyníchPartneři festivaluKontakty

PROGRAM FESTIVALU CAVE BEAT 2012


PAVEL FAJT & DrumTrek Visual (Brno, Jihlava)
19.05.2012 v 19:00

PAVEL FAJT & DrumTrek Visual (Brno, Jihlava)

http://www.fajt.cz

Jeskyně Výpustek (Křtiny)

http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/jeskyne-vypustek/

Akusticky vyjímečnou Jeskyni Výpustek rozezní legendární avantgardní hudebník a neortodoxní bubeník Pavel Fajt, který vystoupí s projektem DrumTrek Visual a videoprojekcí v podání Víta Krause.

Vstupné v předprodeji: plné 240Kč / sleva 150Kč (Volných 100)

ORGANIZAČNÍ INFORMACE
Povolená kapacita Jeskyně Výpustek je 500-600 lidí (jeskyně s největší kapacitou v ČR), koncert se odehraje v Jindřichově sále (velký dóm s vynikající akustikou, součástí koncertu není prohlídka celé jeskyně), místa jsou na stání, v případě potřeby sezení (k dispozici budou židle pro lidi se zdravotními problémy, omezením či postižením, starší lidi), standartní teplota 7-9°C, takže teplé oblečení a kdo nevydrží stát, může si vzít vlastní sedačku (např. skládací trojnožka apod., hodí se také deka, když se sedí je větší zima). Vstup do jeskyně i prostor v jeskyni je bezbariérový, takže doporučujeme i lidem se zdravotním omezením nebo na vozíku. Parkování v areálu Jeskyně Výpustek nebo před areálem. Cesta k jeskyni je popsaná ve výše uvedeném odkazu na Jeskyni Výpustek (kliknutím na odkaz se dostanete na oficiální web Správy jeskyní ČR), kde najdete např. možnosti spojení, stejně jako podrobnou charakteristiku jeskyně.

O JESKYNI VÝPUSTEK
Jeskyn leží ve střední části Moravského krasu v horním úseku Křtinského údolí nedaleko Křtin v chráněné krajinné oblasti Moravský kras a tvoří dvě jeskynní patra prastarého ponorového systému Křtinského potoka. Je významnou paleontologickou lokalitou, jedním z mála evropských nalezišť kompletních koster staročtvrtohorní (pleistocénní) zvířeny má celkovou délku všech známých prostor cca 2500 m s výškovým rozpětím (denivelací) 55m. V období prvních speleologických průzkumů v 18.století byla považována za největší jeskyni Moravy. V průběhu 20. století byla intenzívně využívána: k těžbě fosfátových hlín, jako vojenské skladiště, německá zbrojní továrna, tajné velitelské stanoviště Varšavské smlouvy; přesto se některé její části zachovaly v přírodním stavu. Představuje svoji přírodu i pohnutou historii na 600 m dlouhém návštěvním okruhu, jehož prohlídka trvá 50 minut, teplota vzduchu činí 7 – 90 C, relativní vlhkost cca 95%. Více na http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/jeskyne-vypustek/SPOLEČNÝ PROJEKT PAVLA FAJTA A VIDEO PERFORMERA VÍTA KRAUSE
Video doplňuje hudbu Pavla Fajta/DrumTreku rytmicky pulsuje ve vizuálních lupech a noří se do nekonečného šamanského bubenického sóla. Hravě se v kontrapunktu noří do rytmů a vyzývavým významem doplňuje elektronickou zvukovou plochu. Zvuk, obraz a barva hypnoticky provokují smysly a našeptávají rozumu zneklidňující poselství o harmonickém záměru. Na těžkou dobu se synchronizuje prostor muzikanta a výtvarníka, aby jejich srdce zůstala lehká. Koncertní program DrumTrek III je vyústěnim Fajtovy dosavadní hudební tvorby. Nalezneme zde propojení žánrů, ale také zvuků, rytmů a především práce s energií. Koncerty jsou do značné míry ovlivněny samotným místem konání, akustikou místnosti a jejím charakterem. Je to rituál rytmu a zvuku. Spojení vážné hudby, etnických rytmů a taneční doby.

Vít Kraus
videokosmonaut, enviromentalista, principál výtvarné sekty Blaze.cz, tvůrce Čáry, outsider z Vysočiny, lunatický básník, dirigent Pomalého Posunu, performer, proškolen surreálním Jiřím Veškrnou na Výtvarné škole Václava Hollara a postmoderním Tomášem Rullerem v ateliéru Video/Multimédia/Performance na Fakultě výtvarných umění v Brně, živen prostituující grafikou, vystavuje, provádí akce a koncerty.

Pavel Fajt
hudebník, bubeník, skladatel, pedagog a hudební producent. Byl hostem prestižních světových festivalů a scén v Evropě i zámoří, např. Victoriaville Kanada, Mimi Marseille (F), Alternativa Praha (CZ), Knitting Factory New York (USA), Music Unlimited Wels (A), Ring Ring Beograd (YU), Banlieue Bleue (F), společně koncertoval s nejlepšími světovými hudeníky, např. s Fredem Frithem (GB) při premiéře filmu Step Across the Border, s Tomem Corou (USA), Josef Boys, s Markusem Therofalem (D), Jimem Menesesem (USA), Die Fogel Europas (CZ/A), Geertem Waegemanem (B), Annou Homler (USA), se Stepanidou Borisovou (Jakutsk), s Davidem Prachařem v hudebně divadelní úpravě Hamleta, Neúplný Sen a poslední v roce 2010 Nod Quijote) spoluzaložil Dunaj a Pluto (cena české kritiky Žlutá ponorka za nejlepší album roku), Od roku 2001 leader Sletu Bubeniku (mezinárodní projekt), skupiny Autopilote (Smeykal..didgerido, Yumiko /jap..zpev,Roman Holy...klávesy a Vladimír Václavek...basa)...CD (EMI) Autopilote-IDO, autor hudby k celovečerním filmům i znělkám (, Dušan Tránčik-Mikola a Mikolko, Dušan Hanák-Papírové hlavy, United Islands Praha, MOFFOM, atd.), Vedoucí Kabinetu audio na VUT-Fakulta výtvarných umění, Hudební producent spolupráce s Václavem Cílkem na CD (Respekt) ..Souhvězdí Santini (2009), a knize Archeus (CD Anarcheus 2010) vydavatelství Dokořán. Autor hudby k představení Macbeth (Wilma Theater Philadelphie 2010, USA), NOD Quijote (produkce Damůza a NOD-Roxy)..nominace na cenu Alfreda Radoka 2010 za hudbu k tomuto představení. V současnosti hráč na bicí nástroje mezinárodni jazzové formace Mia Zabelka Trio, a jiných bubenických projektů. DrumTrek Autopilote (bubenický skupinový projekt 2010). Na scénu se uvedl spoluprací s Ivou Bittovou, se kterou vytvořil v roce 1984 duo, které oslovilo posluchače i kritiku jak v tehdejším Československu, tak i v celé Evropě a zámoří (desítky koncertů v Evropě i USA). Vrcholem byla deska Bittová & Fajt, v anketě časopisu Rock&Pop hodnoceno čtenáři i publicisty jako jedno z nejlepších LP desetiletí. Další nahrávky Ivy Bittové Fajt hudebně produkoval.


Aktuální CD:
Pavel Fajt – DrumTrek, Indies,
Autopilote - IDO (EMI 2008)
DVD Slet Bubeníků 2008 (Indies/FAJT/AMP 2009)
Pavel Fajt & Václav Cílek - Souhvězdí Santini (Respekt 2009) Václav Cílek – Archeus + CD Anarcheus - Pavel Fajt (Dokořán 2010) DVD Slet Bubeniku 2010 (FAJT/AMP 2011)
CD Mia Zabelka Trio (Extraplate 2012)
CD Oona Kastner & Pavel Fajt (2012)

Jak tvrdí sám Fajt, "Drum trek" se ocitá kdesi na hranici klasické a taneční hudby. Koncerty Pavla Fajta bývají zpravidla zážitkem neopakovatelným a nenahraditelným. Zejména od dob, kdy nefiguruje jako součást většího a skladbám podřízeného celku, můžeme s jistotou konstatovat, že od sólových koncertů nemůžeme očekávat vůbec nic. Nebo úplně všechno, jak je libo. Pavel Fajt se od mnohých kolegů "z branže" liší hlavně tím, že nepřehrává nacvičené, ale že skutečně hraje. Hraje, tvoří, mění, boří, konstruuje v dané chvíli a pro ten který okamžik. Existují sice struktury, ze kterých vychází a kterých se drží, "leitmotivy" jednotlivých skladeb pozornější posluchač rozezná, nicméně to hlavní jde mimo ně. Ať tento princip hraní je ideálem sólových hudebníků, nebo jejich postrachem, Pavel Fajt je člověk, kterému sedí maximálně a úměrně jeho virtuozitě je pro něj přirozený (Hynek Just). 

TOPlist