CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyních

Program festivalu CAVE BEAT · mezinárodní benefiční festival v jeskyníchO projektu festivalu v jeskyníchPartneři festivaluKontakty

Šestý koncert festivalu CAVE BEAT se odehrál v pradávné jeskyni Býčí skála v sobotu 2.6.2012. O pravěkou a jedinečnou atmosféru koncertu se tentokráte postaral všestranný a talentovaný umělec Václav Kořínek, v podmanivém doprovodu kamaráda Maxe, hráče na didgeridoo. Veřejnosti znepřístupněná jeskyně se starodávnou a zároveň magickou historií přilákala přes 50 návštěvníků z různých koutů České republiky – od Ostravy po Plzeň.

Koncert se odehrál při svíčkách a loučích, lemující vstupní, akusticky výrazný, jeskynní dóm. Václav Kořínek tvořivě pracoval jak s dynamikou pravěké prostory, tak citlivě spolupracoval s návštěvníky, které postupně do celého představení zapojil – tlaskáním, křikem, zpěvem a rytmickým pohybem. Zazněly divoké, silové skladby, stejně jako klidové, meditativní, které navodily podmanivou, těžko slovy popsatelnou atmosféru. Níže videoukázka (dalších sedm videí najdete ve Videogalerii). Celé vystoupení eskovalovalo společnou oslavou, připomínající skupinový rituál, kdy Václav Kořínek nechal návštěvníky zahrát na všechny své hudební nástroje (stardrum, fleshstring, didgeridoo, šamanské bubny apod.). Po dvaceti minutách jeskyně doslova pulsovala v jednom rytmu a návštěvníci připomínali pravěký kmen, který hudbou a hlasem oslavuje živoucí přítomnost neopakovatelného okamžiku.
 Srdečné poděkování patří festivalovému týmu za vytrvalost a hladkou organizaci, stejně tak jeskyňářům z Býčí skály spolu s vedením CHKO Moravský kras. A v neposlední řadě Vaškovi Kořínkovi za jeho spontánnost, živelnost a umělecký důvtip, který trval i po skončení vystoupení v srdci Moravského krasu do ranních hodin.

Za tým CAVE BEAT
Zdeněk Vilímek

TOPlist